Zázračný strom z exotického kontinentu

Často slýcháváme - co vlastně je Kratom? Jak nejlépe a podle čeho vybrat nejlepší variantu? Jak bychom ho měli připravovat? To vše jsou velmi důležité otázky, které potřebujeme zodpovědět. Není na co čekat, pojďme na to…
Strom tisíce ostrovů i nespoutané pevniny

Nejdříve si musíme odpovědět - Co je vlastně Kratom? Jedná se o tropický strom s latinským názvem Mitragyna speciosa. Roste především v Thajsku, Indonésii, Malajsii, ale také ve Viernamu, nebo Papue nové Guinei. Může být až 25 metrů vysoký s mohutnou korunou a velkými listy na délku měřícími i 25 centimetrů (u některých druhů 40-50 cm).

Složení

Svatý grál alkaloidů

Psala se 70. léta 20. století. Aféra Watergate vrcholí, Solženicin vyhrává Nobelovu cenu a věda se konečně začíná zajímat o Kratom a jeho složení. Díky tomu víme, že obsahuje více jak 20 alkaloidů, kde je až v 60% zastoupení Mitragynin. Co je ale zajímavější je tak zvaný 7-Hydroxidmitragynin, který je mnohokrát silnější než Mitragynin, ale je ho o poznání méně.

Rozbor názvu

Zelená, bílá, Borneo, Thajsko

Abychom mohli lépe pochopit a zároveň si i vybrat typ Kratomu, musíme rozumět jeho označování.
Uveďme si příklad na Kratomu Yellow Maeng Da Kapuas Hulu:

Yellow Maeng Da Kapuas Hulu
Yellow
První slovo nám vždy označuje barvu žilek (veins) v listech. Tato barva je kriticky důležitá k odhalení vlastností jednotlivých druhů kratomů.
Maeng Da
U druhého slova bychom se měli zastavit. Toto zde totiž být nemusí. Jedná se o označení druhu, který je cíleně šlechtěn k co nejlepším vlastnostem. Maeng Da je tak velmi často vyhledávaný.
Kapuas Hulu
Poslední nám označuje, odkud Kratom pochází (Strain). Spolu s barvou si díky této informaci můžeme udělat celkový obrázek o Kratomu. Máme například Thajsko, Bali, Borneo a další.

Barvy žilek

Čtyři barvy, čtyři účinky

Už jsme to tu zde zmínili několikrát. Žilky, barvy žilek a tak dále. Jsou to právě žilky a jejich barvy, které dokáží skvěle vystihnout, jaký kratom vlastně je. Připraveni? Pojďme na to.

Červená – barva vyspělosti

Celkově jsou Kratomy s červenou barvou žilek považovány za nejobsáhlejší co se týče obsahu alkaloidu 7-hydroxymitragyninu. Stromy jsou zpravidla velmi staré a sběr probíhá později, než u ostatních odrůd.

Bílá, jako barva mládí

V těchto listech se nachází mnohem méně 7-hydroxymitragyninu a více klasického mitragyninu. Bílé odrůdy jsou většinou mladší stromy a sběr probíhá dříve. Listy proto nejsou tak velké a ve výsledku je z každé várky Kratomu méně.

Zelená střední cesta

Proč zrovna střední cesta? Tento druh Kratomu je totiž znám svou vyvážeností co do obsahu alkaloidů. Díky tomu je velmi oblíbený. Zelené žilky na listech jsou poměrně vyhledávané.

Unikátní žlutá

Listy se žlutými žilkami jsou brány jako nejunikátnější. Jejich výskyt není zas tak frekventovaný. Žluté žilky se zpravidla vyskytují u mladých kratomů, které se musí otrhat velice brzy po jejich vyrašení.© 2023