Zázračný strom z exotického kontinentu

Často slýcháváme - co vlastně je Kratom? Jak nejlépe a podle čeho vybrat nejlepší variantu? Jak bychom ho měli připravovat? To vše jsou velmi důležité otázky, které potřebujeme zodpovědět. Není na co čekat, pojďme na to…
Strom tisíce ostrovů i nespoutané pevniny

Dříve, než si povíme o účincích a ostatních důležitých věcech, musíme si odpovědět - Co je vlastně Kratom? Jedná se o tropický strom s latinským názvem Mitragyna speciosa. Roste především v Thajsku, Indonésii, Malajsii, ale také ve Viernamu, nebo Papue nové Guinei. Může být až 25 metrů vysoký s mohutnou korunou a velkými listy na délku měřícími i 25 centimetrů (u některých druhů 40-50 cm).

Kratom má velmi zajímavé účinky, které se liší spolu s původem, ale i žilkami v listech. Jeho existence je spoutána divokou historií. Zajímá Vás jakou?

Historie

Zakázaná droga, i oblíbené léčivo

Historie Kratomu sahá velmi daleko. Ačkoli první zmínky pochází z dob kolonizace Asie, jeho užívání je tradováno o několik milénií zpět. Rolníci jej užívali, aby se jim lépe pracovalo, byli méně unavení a více pracovití. Užívala je ale i vyšší veřejnost. Poté, co jej v 19. století zdokumentoval botanik Pieter Wilem Korthas, šla popularita Kratomu vzhůru.

Tak tomu bylo až do roku 1943, kdy jej Thajsko zakázalo a umístilo na seznam mezi nejtvrdší drogy. Nešlo ani tak o to, že by byl Kratom nebezpečný, ale spíše o vliv Opiových válek. Kratom se během nich užíval jako odvykací médium, kdy pomáhal se závislostí na opiu. Později si vláda uvědomila další nevýhodu Kratomu. Lidé si na něj tak zvykli, že jej užívali raději, než opium na kterém měla vláda pěknou daň, která jim šla přímo do kapsy. Co tedy udělali se stromem, který si mohl kdokoli zadarmo otrhat v lese? Rozhodli se ho zničit. Hromadné kácení, vypalování, dokonce i sekání rukou a tresty smrti pro každého, kdo u sebe měl byť gram Kratomu.

Naštěstí ostatní státy nevyslyšely volání po zakázání a zlikvidování. Během válek na to zkrátka nebyl čas. Vše nakonec dobře dopadlo a roku 2013 byl Kratom opět legalizován. Mezitím se však jeho distribuce přenesla i do Indonésie a ostatních zemí. Dnes jeho popularita stále stoupá díky jeho účinkům. Jaké jsou? To si povíme za okamžik. Nejdříve bychom si měli povědět něco o Chemickém složení.

Složení

Svatý grál alkaloidů

Psala se 70. léta 20. století. Aféra Watergate vrcholí, Solženicin vyhrává Nobelovu cenu a věda se konečně začíná zajímat o Kratom a jeho složení. Díky tomu víme, že obsahuje více jak 20 alkaloidů, kde je až v 60% zastoupení Mitragynin. Jeho účinky jsou jasné - stimuluje příjemně ovlivňuje naši náladu. Co je ale zajímavější je tak zvaný 7-Hydroxidmitragynin, který je mnohokrát silnější než Mitragynin, ale je ho o poznání lépe. Tento alkaloid je nejdůležitější v tišení bolesti. Avšak až ve větších dávkách, kdy je také sedativní.

Dvě hlavní látky máme. Tak honem zpět k účinkům. Víme však, jak je určit z názvu?

Rozbor názvu

Zelená, bílá, Borneo, Thajsko

Abychom mohli lépe pochopit a zároveň si i vybrat typ Kratomu, musíme rozumět jeho označování.
Uveďme si příklad na Kratomu Yellow Maeng Da Kapuas Hulu:

Yellow Maeng Da Kapuas Hulu
Yellow
První slovo nám vždy označuje barvu žilek (veins) v listech. Tato barva je kriticky důležitá k odhalení vlastností jednotlivých druhů kratomů.
Maeng Da
U druhého slova bychom se měli zastavit. Toto zde totiž být nemusí. Jedná se o označení druhu, který je cíleně šlechtěn k co nejlepším vlastnostem. Maeng Da je tak velmi často vyhledávaný.
Kapuas Hulu
Poslední nám označuje, odkud Kratom pochází (Strain). Spolu s barvou si díky této informaci můžeme udělat celkový obrázek o účincích. Máme například Thajsko, Bali, Borneo a další.

Vidíte, není to nic těžkého. Celý název nám vlastně říká, jak na nás bude Kratom účinkovat. Je to samozřejmě trochu složitejší, jelikož máme každý jinou Bio chemii mozku. I tak bychom však měli vědět více o původech a žilkách, nemyslíte?

Žilky a jejich působení

Čtyři barvy, čtyři účinky

Už jsme to tu zde zmínili několikrát. Žilky, barvy žilek, účinky a tak dále. Jsou to právě žilky a jejich barvy, které dokáží skvěle vystihnout, jak bude nejspíš Kratom fungovat. Připraveni? Pojďme na to.

Červená - barva úlevy

Komplexně jsou Kratomy s červenými žilkami vnímány jako jedny z nejoblíbenějších. Velké zastoupení 7-hydroxymitragyninu přináší úlevu od bolesti, stresu, ale také středně silnou sedaci ve vyšších dávkách. Red kratomy jsou také velmi šetrné k lidem, s náchylnější bio-chemií mozku, což na jejich populařitě jen přidává. Tento druh je jen mírně energizující.

Bílá, jako barva energie

Oproti Red vein kratomu má White vein o poznámí méně 7-hydroxymitragyninu. Neberme to však na lehkou váhu. Navzdory tomuto faktu má stále velmi silné účinky, které často uleví od deprese, dodají energii a zlepší míru soustředěnosti. Mnoho z uživatelů popisuje účinky bílého kratomu jako nootropicum, tedy látku, které zlepšuje kognitivní funkce. Může být skvělou náhražkou pro ranní kávu, která není zrovna zdravá.

Zelená střední cesta

Proč zrovna střední cesta? Green vein Kratom totiž kombinuje účinky Red a White vein. Pokud tedy nelačníme po vysokému energizujícímu a sedativnímu/uklidňujícímu efektu, je Green vein ten pravý. Příjemně stimuluje, zároveň dokáže pozvednou náladu a do určité míry pomoct od bolest. Podobně jako White vein, působí i Green vein jako nootropicum. Dokáže tedy vylepšit kognitivní funkce.

Unikátní žlutá

Yellow vein Kratomy nejsou na dnešním trhu zas tak frekventované. Popravdě by se daly klasifikovat jako unikátní. Jedná se o mladé listy starých White vein Kratomů. Moc se o nich nedočteme, avšak jsou klasifikované, jako velmi potentní a energizující. Mluví se o nich jako o Super White vein.

Původ a účinky

Odkud je = co umí

Původ hraje velkou roli v účincích kratomů. Jen v rychlosti si pojďme povědět o tom, co vlastně Kratomy z různých částí umí.

Thajsko

Zde to vše začalo. Thajsko se považuje za původ Kratomu jako takového. V této zemi je také nejbohatší historie našeho stromu. Po stovky, snad i tisíce let se listy žvýkaly, aby se tak uvolnily účinné látky.

Kratomy z Thajska se pyšní silným energizujícím efektem. Unikátní složení alkaloidů často způsobuje různé reakce u různých lidí. Thajské Kratomy nemusí vyhovovat každému, ale když už vyhovují, stojí to za to.

Stimulace
80-90%
Tišení bolesti
50-70%
Modifikace nálady
60-85%

Indonésie

Tato republika, tvořena 17 508 ostrovy, je domovem jedněch z nejpotentnějších kratomů vůbec. Nalezli bychom zde kratomy z Bornea, Javy, Bali a dalších zemí. Může za to především podnebí, hojná půda, ale také vlhkost, kterou kratomy potřebují. Náš strom se sem rozšířil z Thajska. Hlavním důvodem byla jak kolonizace, tak i zakázání Kratomu v Thajsku roku 1943.

Kratomy mají menší riziko vedlejších účinků, skvěle tiší bolest a působí proti depresi.

Stimulace
30-40%
Tišení bolesti
80-95%
Modifikace nálady
80-95%

Bali

Na tomto ostrůvku, nejzápadnějším z Malých Sund, jsou podmínky pro růst Kratomu nejlepší. Kratom z této části světa se považuje za “nejekonomičtější”. Má největší listy a velmi dobře se mu zde daří, proto rychle roste. Díky tomu se může zdát některým uživatelům jeho účinek trochu kolísavý. To se dá do jisté míry vyvážit kratomem z jiné části výskytu. Navzdory tomu je velmi příjemně, mírně stimulující, zato má velký vliv na úlevu od bolesti a naši náladu.

Stimulace
30%
Tišení bolesti
80-90%
Modifikace nálady
80-90%

Sumatra

Ačkoli se na tomto ostrově Kratom užíval již po tisíce let, jeho popularita vzrostla až v posledním desetiletí. Tropické, deštivé podnebí je ideálním prostředím pro růst Kratomu. Hlavním účinky je tišení bolesti, ale také úprava nálady.

Stimulace
20-30%
Tišení bolesti
80-90%
Modifikace nálady
80-90%

Medan

Toto hlavní město severní Sumatry patří mezi historické skvosty Indonésie. Není tedy divu, že i zde se Kratom vyskytuje. Jeho růst v oblastech této metropole přináší trochu nostalgie. Spolu s horkým rudým sluncem a nadměrnou vlhkostí není ani divu, že nejlepší volbou je právě RED vein. Vysoký obsah 7-hydroxymitragyninu zaručuje skvělé tišení bolesti, ale také působení na naši náladu.

20-30%
80-90%
80-90%

Borneo

Třetí největší ostrov světa, Borneo, je ve světe Kratomu unikátem. Pokud se jedná opravdu o Kratom z Bornea, je to ten nejpotentnější a nejunikátenější Kratom, který bychom nalezli. Skvěle působí proti bolesti, vylepšuje náladu, ve vyšších dávkách je vysoce sedativní. Skvěle funguje proti stresu a úzkosti. Co nás potěší je také velmi nízká možnosti projevu vedlejších účinků.

Stimulace
20-30%
Tišení bolesti
90-95%
Modifikace nálady
90-95%

Kapuas Hulu

Tato oblast umístěna na slunném Borneu leží v samém srdci tohoto ostrova. Neovlivňuje ji tedy tolik slaný vítr od moře, přínášející výkyvy teplot. Provincie má téměř 30 000 km2, což je pořádný kus plodné půdy. Nalezli bychom zde hlavní řeku Kapuas, která přináší vláhu do celé oblasti, ale především Jak divoce, tak cíleně rostoucí Kratom. Ten je spíše zaměřen na Tišení bolesti, dokáže však i příjemně nastimulovat a zlepšit náladu.

20-30%
90-95%
90-95%

Jongkong

Malá oblast umístěna v srdci provincie Kapuas Hulu. Jedná se spíše o hornatou část s protékající řekou Kapuas a jezerem Danau Tang. Kratomu se tu dobře daří díky vysoké vlkosti, častým dešťům a tropiským teplotám. Podobně jako u ostatních kratomů z Bornea, jsou i ty z Jongkongu spíše zaměřeny na bolest a naši náladu.

20-30%
90-95%
90-95%

Banjar

Tato oblast situovaná na jihu Bornea se pyšní rozlohou téměř 5000 km2. Krom toho bychom zde zaznamenali vyšší vlhkost a především, perfektní půdu a podmínky pro růst Kratomu. Díky vlhkosti se mu zde velmi dobře daří. Nižší stimulační účinky vynahradí skvělým působením na naši náladu a pohodovost.

20-30%
90-95%
90-95%

Malajsie

Další země, která byla kdysi součástí britského impéria. I díky tomu se zde stalo užívání Kratomu denní rutinou. Tento kmen, pokud tomu tak budeme říkat, je známý hladkým průběhem účinků. Pomalým nástupem a pozvolným odezněním účinků.

Stimulace
40-45%
Tišení bolesti
70-80%
Modifikace nálady
70-80%

Formy a výhody

Jakou formu zvolit?

Podobně jako u ostatních rostlin si můžeme i u Kratomu vybrat z více forem. Jaké to jsou?

Drcené listy

Proces výroby je poměrně jednoduchý. Listy se vysuší a následně nadrtí, nebo nasekají. Tato forma se nejvíce hodí pro vytvoření odvaru - jak ho někteří znají - Kratom čaje. Forma je díky absenci mletí o trochu levnější, než klasický prášek.

Prášek z listů

Právě jsme se setkali s nejlepší formou. Prášek se velmi dobře užívá. Může být rozmíchán ve studené nebo teplé vodě, stejně tak se z něj může udělat odvar, což je poměrně zbytečné, jelikož konzumujeme prakticky celý list.

Extrakt

S touto formou se nesetkáváme tak často. Extrakty z kratomu jsou sice značně vyhledávané, ale je těžké sehnat kvalitní extrakt. Celkem se setkáváme buď se širokospektrými extrakty, standardizovanými, pryskyřicemi a tinkturou.

Možnosti přípravy

Jak si mám Kratom připravit?

Kdo si myslel, že je jen jedno použití Kratomu, je na omylu. Listy se užívají již tisíce let, za tu dobu se vyvíjela i příprava. Pokud pomineme nejstarší přípravu, kdy se čerstvé listy balily do ruliček a žvýkaly, můžeme si zmínit tyto:

Promíchat a vypít

Jak by se mohlo zdát, jedná se o rozmíchání ve skleničce...nene, to by bylo moc snadné. Tato příprava probíhá následovně - Vezmeme si do pusy trochu vody. Následně přidáme zvolené množství Kratomu a pomocí pusy vše promícháme. Dejme si pozor na to, aby se při přidávání kratom nedostal do krku. Nepříjemně to škrábe. Při polykání ještě zapijeme pár doušky vody. Příprava je velmi rychlá.

Čaj z Kratomu

Tento způsob je považován za jeden z nejstarších. Ideální je použít drcené listy, ale můžeme i prášek. Postup je následující: Do 100 až 300 mililitrů vody přidáme zvolenou dávku kratomu. Celé vaříme 15-40 minut (běžně kolem 20). Poté zcedíme, abychom odstranili surovinu a můžeme pít. Jediné, co je trochu na pováženou je volba prášku. Jeho převařením se ztrácí některé alkaloidy a může tak dojít ke změně účinků. Čaj můžeme ochutit citrónem, který zároveň zlepšuje vstřebávání alkaloidů. Stejně tak můžeme přidat kratom do vody, tu zamrazit a až poté uvařit čaj. I tím se alkaloidy lépe uvolňují a vstřebávají.

Kombinovat a kombinovat

Někteří z nás prostě nechtějí kratom míchat v puse, nebo si vařit čaj. Proto přichází na řadu míchání. Můžeme prášek jen rozmíchat ve vodě a vypít. Stejně tak se dá přimíchat například do jogurtu, medu, džusu, čokoládového mléka a dalších. Tento způsob je také oblíbený u lidí, kteří chtějí potlačit specifickou chuť a vůni Kratomu.

Krásně jsme si zde popsalo několik způsobů, kterými se dá Kratomu užívat. Co nám zbývá jako poslední? Ano, je to výše dávky.

Dávkování

Výše dávky je velmi důležitá hodnota

Pokud hledáme specifické účinky, je pro nás dávkování velmi důležité. Pamatujme, že vyšší dávky mohou přinést vedlejší účinky, na které každý reaguje trochu jinak. Vedlejší účinky jsou sice neškodné, ale mohou být pro mnoho lidí nepříjemné. Kolik je tedy adekvátní dávka kratomu?

Nízké dávky

2-6 gramů
1-3 čajové lžičky

Střední dávky

6-10 gramů
3-5 čajových lžiček

Vysoké dávky

10 a více gramů
5 a více čajových lžiček© 2019